هتل اصلی گروه هتل های Maybourne انگلستان

بازار اخبار و تجهیزات هتل: موسسه Jones Lang LaSalle با اعلام رسیدن مرز سرمایه گذاری خارجی به 42 میلیارد دلار در شش ماهه نخست سال، کارشناسان و علاقه مندان این صنعت را امیدوار به شکست رکورد این مهم تا پایان سال کرده است.

در این باره، مارک واین اسمیت - مدیرعامل JLL Hotels & Hospitality - می گوید: «در ابتدای امسال پیش بینی ما درباره سطح معاملات این صنعت رسیدن به مرز 68 میلیارد دلار بود که با گذر از مرز 42 میلیارد دلار در شش ماه نخست سال و تحقق 60 درصدی پیش بینی های صورت گرفته، می توان امیدوار به شکست این پیش بینی بود.»

اما گستردگی سرمایه گذاری های صورت گرفته نشان می دهد که امریکا همچنان بازاری قدرتمند در جذب سرمایه است با این وجود، خاورمیانه و چین، رشد قابل توجهی را به ثبت رساندند به طوری که جذب سرمایه دو میلیارد و 300 میلیون دلاری در شش ماهه نخست سال قبل در سال جاری به 9 میلیارد دلار رسیده است. این در حالی است که امسال مسائلی همچون اتفاقات یونان و رکود مقطعی در بازار چین تاحدودی جذب سرمایه را با مشکل روبرو کرد.

نکته جالب این گزارش آنجاست که هر قدر خاورمیانه و چین در جذب سرمایه خارجی موفق بوده اند به همان نسبت هم در رونق بازار سرمایه گذاری سایر مناطق جهان به ویژه امریکا نقش پررنگ داشته اند. صنعت هتل امریکا که در شش ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی 176 درصدی در جذب سرمایه را داشته است در بین سرمایه گذاران خارجی خود، شرکت های چینی و خاورمیانه توانستند حضور خود را تا 308 درصد نسبت به سال قبل افزایش دهند.

علاوه بر امریکا، اروپا هم از سرمایه گذاران منطقه خاورمیانه و چین بهره خوبی در شش ماهه نخست امسال برد به طوری که عنوان بزرگ ترین معامله هتلی در سه ماه دوم امسال به فروش سهام گروه هتل های Maybourne لندن به یک سرمایه گذار عرب به ارزش دو میلیارد دلار تعلق گرفت.